OFC
Çeviklik, Sağlamlık, Dayanıklılık

Çeviklik, Sağlamlık, Dayanıklılık

Kabul edelim ki kriz hayatın bir parçası. Hem bireylerin hem de şirketlerin belli dönemlerde başlarına gelen krizlere karşı gösterdikleri tepki ve duruş, onların canlı kaldıkları süre boyunca ne kadar başarılı olduklarını gösteriyor.

Kriz dönemlerinde özellikle şirketler ve kurumlar için öne çıkan üç kavram var:

1. Çeviklik (Agility)
2. Sağlamlık (Robustness)
3. Dayanıklılık (Resilience)

Son dönemde iş dünyasında çok sıkça başvurulan bu kavramların tanılandığı makaleler, sunumlar çok sıkça karşımıza çıkıyor. Ama doğru ve yeterli örnek verilmediğinde zihinde tam oturmuyor. O nedenle bu kavramları tanımlamaktan öte birbirinden ayırt edebilmek için pazarlama profesörü Amit Joshi'den öğrendiğim boksör metaforunu sıkça kullanırım. Sizlerle paylaşmak istedim:

Çeviklik (Agility): Bir boksör maçta yumruk yememek için gelen yumrukları, esnek biçimde sağa sola kaçarak savuşturmak zorunda. Buna çeviklik diyoruz.

Sağlamlık (Robustness): Bu boksör ne kadar esnek olursa olsun bazen yumruk yiyebilir. İşte bu bazen yediği yumrukların onu fazla etkilememesi gerek ki buna da sağlamlık diyoruz.

Dayanıklılık (Resilience): Oldu ki boksörümüz sert bir yumruk aldı ve yere devrildi. Bu durumda pes etmeyip, hemen kalkıp dövüse devam
edecek durumda olması lazım ki buna da dayanıklılık diyoruz.