Problemsiz bir hayat ister miydiniz?

“Kim istemez ki?” değil mi?

Aslında kimse istemez. İstememeli. Problemsizlik, çözümsüzlüğün kaynağıdır zira.

Meşhur bir laf vardır; “her şey zıddıyla kâimdir” diye. Yani her şey zıddıyla bilinir, anlaşılır, anlam kazanır. Bu yüzden her çözüm bir problem olduğu için vardır, ver her çözüme bir problemden yola çıkarak varılır.

Peki nedir problem? Yani neye problem denir? Hangi hallerde bir problemden bahsedilir.

Çoğu zaman gördüklerimiz, karşılaştıklarımız, tartıştıklarımız ‘problem’ in kendisi değil, sonucudur. Yani buz dağının sadece görünen yüzüdür. Bu bir gerçekliktir. Bu yüzden günlük yaşantımızda bazen ‘problemin kaynağı’na ineriz, bazen ‘problemin iç yüzü’ ne bakarız, bazen de ‘problemin kökeni’ ni inceleme ihtiyacı duyarız. Tüm bu ifadelerle aslında bu gerçekliğe dair farkındalığımızı yansıtırız.

Bir dostum iş yerinde insanlarla sebepli sebepsiz tartışan, bazen sırf tartışmak için sudan sebepler uyduran birinden bahsederken “problem adamın agresif olması” demişti. Ancak davranış bilimi ve iletişim dinamikleri açısından baktığımızda agresiflik bir sonuçtur. Herhangi bir insanın agresif olmasına sebep olan şey, asıl problemdir. Bu problemi ortadan kaldırdığınızda çok büyük ihtimalle agresiflik de ortadan kalkacaktır.

Her sonucun bir nedeni vardır. Bazen (hatta çoğu zaman) bu nedenler ardışık haldedir. Problemin çözümü için önce bu nedenler zincirini tanımlamak ve bu nedeni bulmak için sondaj mantığıyla yukarıdan aşağıya doğru bir tespit-çözüm mekanizması oluşturmak gerekir.

Problemin tespiti hayati önemdedir. Zira asıl çaba bu tespiti en doğru şekilde yapabilme üzerine yoğunlaşmalıdır. Özellikle iş dünyası, bu konuda alınan hatalı kararlar, yanlış tespitler, uygulanan sağlıksız yöntemler sonucu ciddi anlamda para, emek, enerji kaybına yol açan örneklerle doludur.

Bireyler her kararını bir çözüme kavuşmak için verir. Her çözüm bir problemin varlığına işarettir. Çözüm için önce problemi tespit etmek, sonra tanımak ve tanımlamak gerekir. Ancak çoğu zaman sizin tespit ettiğinizi sandığınız şey problemin kendisi olmayabilir. Bunun farkında olarak konuya yaklaşmak avantaj sağlayacaktır.

Doğru çözümler bulduğunuz problemleriniz bol olsun.